Polecamy podane ponizej tytuly!
Książki Danuty Błaszak

Polskie książki:
Notatki z autyzmu - reportaż
Oboje zbyt wrażliwi - romantyczna opowieść o miłości
Dziewczyna z 0-700... - wywiad z dziewczyna z telefonu zaufania. Seks przez
telefon, szczerze i bez wulgarności
Wywiady - wywiady z założycielami pierwszego polskiego niezależnego
pisma "Wspolczesność". Odkrycia z historii polskiej literatury, ujawnienie
zakłamań komunizmu.
Kwiaty i wiersze - tomik wierszy (wiersze nagrodzone m.in. nagrodą
Miedzianego Amora, Ikara, nagrodą im. Agnieszki Osieckiej)
Plotki z Florydy - reportaże z Florydy 1991. Przedmowa: Marek Kasz

Books in English:
Contemporary Writers of Poland, 2nd edition
Introduction: Leszek Żuliński, cover design: Agnieszka Herman
Assignments for Professor Orsini - short stories
Lily Equation - screenplay that you can read as a beautiful romantic story
Stories Just For You
Poems from the Heart


 
do nabycia w największych księgarniach internetowych:
amazon.com     Barnes&Noble     DSP     Publishing     lulu.com
||| lista poetów ||| powrót do strony tytułowej: miasto literatów 2000++  ||| strona danuty błaszak:  http://danutabe.miastoliteratow.com  |||
  
danusia błaszak  blaszak
  http://poetycka.linia.pl/gwiazda.html :
...jak wynika ze słownika Dunina Wąsowicza i Vargi "LITERATURA POLSKA URODZONA PO 60. ROKU", przyszła na świat w szalonych latach sześdziesiątych. Z wykształcenia jest matematykiem. Jej specjalność to topologia geometryczna. Danka zajmuje się także ratownictem wodnym, tłumaczeniem literatury anglojęzycznej. Jej pasją jest też latanie szybowcem i na paralotni, co między innymi inspiruje ją do pisania tekstów. Była współzałożycielką grupy poetyckiej KONFEDERACJA POETÓW NIEZDECYDOWANYCH (KPN). Należy do ZWIĄZKU LITERATÓW POLSKICH. Otrzymała nagrody i wyróżnienia na ogólnopolskich festiwalach poetyckich. O jej twórczości wypowiadali się pozytywnie między innymi Zbigniew Iżyk i Zdzisław Brudnicki. Wspópracowała z "Magazynem Literackim".Wydała tomiki poezji: "Wiersze", "Anegdoty liryczne",  "Miasto literatów1991",
12.jpg (36815 bytes)

"Tereska ze smutnego nieba", "Płótno bez Ireny" oraz opowiadania reportażowe "Plotki z Florydy".
kliknij tu po więcej moich
wierszy i utworów

 
tomik dedykowany kaśce połeć

Mathematics vs Poetry
 
They Wrote to the Paper


 
 
 
Thiefette

 
 
Cigarette Smoke Memory
Tommy &Avena, report from their love


Miłość sprzed lat

U nas w rodzinie nie było starych panien. Odkąd pamiętam mówiło się, że babcia Kuźmicka ma dobra rękę i każdą wyswata tak, żeby była szczęśliwa.
I od dawna wiedziałam, że dla mnie przeznaczony jest Kostek Kuźmicki, mój daleki kuzyn.
Co roku spotykaliśmy się w Złynce na letnisku. Babcia na każde wakacje gromadziła pod swymi skrzydłami pokolenia młodszej generacji, aby bawili się beztrosko, szczęśliwie na łonie rodziny.
Kostek był cztery lata starszy ode mnie. Wszyscy zachwycali się jego wyjątkową urodą. Miał czarne włosy, szafirowe oczy i usta... Miałam czternaście lat. Leżeliśmy z Kostkiem na trawie i gadaliśmy, gadaliśmy. Mówił o swoich planach, o tym, że nadciąga wielka dziejowa burza. Chciał walczyć.
- A potem? - spytałam niepewnie. - Co potem będziesz robić?
Marzył mi się wielki dom, siedmioro dzieci, ogień na kominku. Zastanawiałam się, czy Kostek wiedział o planach babci.
Nie odpowiedział. Spojrzał mi prosto w oczy, jak nikt inny przedtem i pocałował mnie. Mój pierwszy w życiu pocałunek. Włożył we mnie język... Skąd on wiedział, jak robi się takie rzeczy?
Rok później Kostek wyjechał do Nowoczerkaska, potem studiował w Petersburgu na politechnice. Już nigdy potem nie przyjechał na wakacje do Złynki.
Spotykaliśmy się jeszcze kilka razy, głównie na różnych uroczystościach rodzinnych, ale już nigdy mnie nie pocałował. Pragnęłam tego. Poza tym musiałam porozmawiać z nim o przyszłości. Bałam się o niego, nie chciałam, żeby szedł walczyć.
Razu pewnego zaprosił mnie na spacer. Babcia specjalnie na tę okazję podarowała mi nową sukienkę. Poszliśmy do parku. Trzymałam go pod rękę i gawędziliśmy bardzo przyjemnie, choć nie śpieszył się z poruszeniem najważniejszego tematu. Usiedliśy na ustronnej ławeczce, z dala od tłumu spacerowiczów. Objął mnie.
- Marusiu - zaczął mówić. - Jesteśmy już dorośli i...
Przerwał. Usłyszelismy jakieś krzyki.
Ludzie biegli po trawie, wszyscy wskazywali na niebo. Też spojrzeliśmy w górę. Spomiędzy gałęzi rzadkich, potężnych drzew widać było łunę koloru krwi. To nie mogła być zorza polarna, przecież mieliśmy pełnię lata. Nie o tej porze.
- To straszna wróżba - szepnęła jakaś stara kobieta.
- Wojna, nieszczęścia, klęski - biadała stojąca blisko nas matrona.
Konstanty odsunął się ode mnie. Widziałam, że zatonął w rozmyślaniach, co dla niego mogą oznaczać straszliwe znaki.
Bez słowa ruszyliśmy w stronę domu, ciągle zerkając ku gniewnemu niebu. Na ulicach wielkiego miasta snuły się tłumy ludzi, ciągle komentując niezwykłe zjawisko.
Potem długo się nie widzieliśmy. Wybuchła wojna. Wiedziałam, że Kostka przydzielono do 24 artylerii i pchnięto pod Wilno. Tam też nie był długo. Wysłano go na front rumuński, do Bukaresztu jednak nie dotarł.
Wybuch rosyjskiej rewolucji zastał go w szpitalu. Leżał tam zatruty oparami chloru. To Niemcy puścili na nich gaz. Była już zima, leżał śnieg i ten kto wytarzał się w śniegu, kto pełnymi garściami wpychał sobie śnieg do ust, ten ocalał. Kostek walczył ze śmiercią. Krwotoki płucne, wysoka gorączka.
Pojechałam do niego do szpitala razem z jego matką. Ale nie mogłam z nim porozmawiać, nawet, kiedy już doszedł do zdrowia. Nie było warunków. Matka niemal cały czas siedziała przy jego łóżku. A oprócz niej ta rosyjska sanitariuszka. Niemal go nie odstępowała. Ponoć gdyby nie ona, nie udałoby się go uratować. Potem musiałam wrócić do domu.
Po względnym wyleczeniu Kostek znów poszedł na front i znów okrutne gazy znalazły w nim ofiarę. Było to w lipcu, gdy w Rosji już szalała rewolucja. Stali z baterią za wzgórzem, gdy zadźwięczał polowy telefon - gaz, maski...
Gaz pachniał jabłkami. Miły zapach, a jednak zabójczy. Kostek stracił przytomność i padł koło armaty, a z ust buchnęłą mu krew. Ocknął się na chwilę, chciał się podnieść, ale gdy poczuł, że nie włada prawą ręką, znowu stracił przytomność.
Przyszła zbawcza noc, a wraz z nią ratunek.
I znowu pojechałam z jego matką do szpitala. I znowu była przy nim ta sama rosyjska sanitariuszka. Podobno z wyższej sfery towarzyskiej. Jak ona go znalazła?
Wróciłam do domu.
Paraliż prawej strony ustąpił po dwumiesięcznej kuracji. Walka z zatruciem była bardzo ciężka. Przy każdym silniejszym ruchu lała się krew ustami. Biedna matka, widziałam, co się nadręczyła patrząc na niedolę pierworodnego syna i nie mogąc mu pomóc.
Potem jednak nadeszły pocieszające wieści, że Kostek wraca do zdrowia. Babcia Kuźmicka zaprosiła mnie do siebie.
- Wiesz, Marusiu - uśmiechnęła się tajemniczo. - Jesteś już dorosła. Mam w stosunku do ciebie pewne plany... - Podała mi kubek z herbatą. - Może trochę inne niż kiedyś. Inaczej potoczyły się losy... Myślę jednak, że odnajdziesz swoje szczęście.

 

warszawa 1999

 

Mathematics versus Poetry.

 
Danuta Błaszak

 

With my mathematical background and serious poetry awards, I’ve been thinking how we get our understanding of the world, via axioms or via poetry.

I have honor to present here my interviews with great scientists

Tame Fowe

Włodzimierz Holsztyński

Włodzimierz Kuperberg

David Jou

 

For me, mathematics’s never been numbers. Rather ways to various infinities or ways to find out that something is really close us even we don’t see it.

 

I will also present poetry inspiraed by mathematics. Is there exist any  piece of mathematics inspired by poetry?

 

+++

Danuta Blaszak talks with Tame Fowe


1. Why did you decide to become a mathematician?

I was doing well in Math. My parents and professors encouraged me to continue.

2. You are a mathematician. For many people mathematic means numbers, fractions, bad grades, and other painful things. What does it mean to you?

Math means logic. It’s so amazing to me that simple lemmas evolve and flow into intricate concepts with such a beautiful coherence and logics.

3. Math terms should be well-defined. Can you go to infinity using strict axioms and definitions?

No one can go to infinity, one can only get close. Infinity is a time and space concept hard to grasp. One can only have a vague feeling of it. My response is therefore no.

4. There are some fields of understanding where axioms and definitions don’t work. While a math term has exactly one meaning matching the definition, poetic metaphors are read with all the possible meanings. What do you think about the metaphorical description of the world? Does poetry complete math formulas? Is poetry more general (better?) while leading to understanding of infinity?

I think poetry is more for enjoyment of the mind and the ear. Poetry is beauty expressed through words. Math is the gymnastics of the neurons and fulfills a more scientific purpose as it is the foundations of many fields that require analytical theories and applications

5. Somebody told me great mathematicians are poets. Do you agree with that?

If we want to draw a similarity between both fields, we can say that mathematicians are artists trying to understand the mechanisms the world through numbers and theorems whereas as a poet does it with words juggling.

6. Can you give me some examples of applying math in art?

Math Modeling has PDE equations with space and time representation produce three-dimensional marvelous figures that are characteristics of art.

7. Can you find numbers in poetry?

I think so. Numbers are utilized for various reasons in literature in general. As an illustration they can be used to ordering multiple objects, referring to specific entities, etc... Poetry is no exception.

8. What do you think watching stars on the sky at night? Would you describe it using math and poetry?

When heeding the sky at night, my mind wanders about what does exist in the confinements of our universe that is probably beyond our wildest imagination.
Science has proved to be limited in explaining certain happenings. Reason why I’ll probably use poetry to describe such a thing since poetry gives you freedom to express yourself and feeling. Math already have set rules and logical steps which force you to follow instead of lead.

9. Have you ever tried to describe dreams?

No unfortunately but I will try one of these days. Usually I attempt instead to look for an interpretation or a hidden message.

10. What do you think about the metaphorical description of the world in the Bible or Qur’an or Tora? Didn’t God use the axioms or definitions for His message?

The metaphorical description of the world in the Bible seeks more a pedagogic purpose.
If we consider axioms or definitions in a more open sense, then God used His axioms and definitions that definitely are way above our understanding. In the mathematical concept, axioms and definitions will not be applied to God deeds since they are humanly fabricated (created by a human brain).

Those were interesting questions

 

+++
Danuta Blaszak talks with Wlodzimierz Kuperberg


1.
Why did you decide to become a mathematician?

I did not make this decision. In high school I liked solving mathematical problems, then I studied mathematics, and then, gradually, mathematics became my passion. I did not seem to have a choice.


2. You are a mathematician. For many people mathematics means numbers, fractions, bad grades, and other painful things. What does it mean to you?

What I find most attractive in mathematics is the element of ingenuity and elegance, when a problem that appears extremely difficult is solved in a flash of understanding as if a bright light has been turned on inside a dark room hiding a mystery. The pleasure of mathematical discovery can be compared to the pleasure of finding a beautiful gem well hidden from sight, and finding it not by chance, but by the pure power of mind. Often methods created for use in the process of mathematical discovery are just as valuable as, or even more valuable than, the discovery itself. In this sense mathematics is not much different form any other area of human creative activity, be it science, music or art. The only difference lies in the fact that mathematics deals with the idealized "universe" of axioms, precise notions, well-defined objects, definitions, and theorems, and with its own language that includes formulas, equations, graphs and diagrams (it is perhaps this formal, rigorous, artificial language that is the main cause of so much "pain" to many people who declare their aversion to or fear of mathematics), but it does not deal not with human emotions, dreams, aspirations or desires, which most people can recognize and appreciate naturally.


3. Mathematical terms should be well-defined. Can you go to infinity using strict axioms and definitions?

The expression "go to infinity" is defined in mathematical analysis quite precisely. But the term "infinity" itself has many meanings in mathematics, each described and studied according to the usual principles of rigor and precision. One should realize, however, that just because a notion is well-defined, it does not mean that the notion is well understood, let alone completely understood. To the contrary: it is easy to define a new notion, but to understand it deeply can be quite difficult, and understanding it completely may even be impossible.


4. There are some fields of understanding where axioms and definitions don’t work. While a mathematical term has exactly one meaning matching the definition, poetic metaphors are read with all the possible meanings. What do you think about the metaphorical description of the world? Does poetry complete math formulas? Is poetry more general (better?) while leading to understanding of infinity?

Metaphorical descriptions of the world are many, and they differ from each other significantly. They aim to affect our interpretation of the world and our feelings about it, but not to describe the world itself. Poetry does not compete with mathematics or other sciences in studying the physical world. Poetry deals with, and appeals to, the human mind, its emotions, dreams, relations with others, etc. Poetry will not help you with computing the trajectory of a comet, but may help you express your feelings when you see one in a dream. Poetry will not define infinity, but may describe your elation or your feeling of being overwhelmed while looking at the midnight sky filled with unimaginably many, unimaginably distant stars.


5. Somebody told me great mathematicians are poets. Do you agree with that?

Both poet and mathematician seek truth and beauty, though of a different kind. Both poet and mathematician create things, though of a different nature, and both dig deep in their minds in their creative acts. In this sense mathematician and poet are alike. I would say that, because of these similarities, it is possible for a great mathematician to be a poet too, but I would also say that most of them are not, unless one counts beautiful, significant mathematical creations as a kind of poetry.


6. Can you give me some examples of applying mathematics in art?

The connection between mathematics and music has been proclaimed so often, that it became an old truism already in antiquity (see, for example, http://en.wikipedia.org/wiki/Music_and_mathematics). Architecture is an obvious place where mathematics and art connect. I cannot give you any first-hand examples of such applications, however. I would say instead that mathematics, at a certain level, IS ITSELF a kind of art.


7. Can you find numbers in poetry?

Yes, but only if you look for them there. In poetry, I believe, you can find anything you want or expect to find.


8. What do you think watching stars on the sky at night? Would you describe it using mathematics and poetry?

The analytical part of my brain thinks about the difference between what stars appear to be (tiny specks of light arranged in constellations or crowded together in lumps) and what they really are (immensely huge balls of nuclear fire incredibly far from each other). But the other part just enjoys the feeling of "infinite" space, the "friendly" twinkles from far away, their quietness and tranquility... Mathematics has its say and so would poetry, if I only were a poet.


9. Have you ever tried to describe dreams?

I know my own dreams only. A story told about a dream is not the same as the dream. One can easily describe an event in reality, but not a dream, at least not well enough to make another person see the same things and feel the same way as seen and felt while dreaming. Because a dream is not at all like any event in reality. Perhaps in the future one will be able to record the images and sounds of a dream by decoding one's own brain waves emitted in sleep and turning them into a "video", but that alone will tell us very little about the emotions of the dreamer. I suppose everything can be described with words, but it takes a true artist to be able to describe something as unreal as a dream.


10. What do you think about the metaphorical description of the world in the Bible or Qur’an or Tora? Didn’t God use the axioms or definitions for His message?

I cannot assume that these descriptions were intended to be metaphorical. My limited knowledge about these writings prevents me from voicing my opinion on them.Music and mathematics - Wikipedia, the free encyclopedia
en.wikipedia.org
Music theorists often use mathematics to understand music. Indeed, mathematics is "the basis of sound" and sound itself "in its musical aspects... exhibits a remarkable array of number properties", simply ...

+++

Danuta Błaszak talks with Włodzimierz Holsztyński

1.
Why did you decide to become a mathematician?

I didn't. I simply was.
2. You are a mathematician. For many people mathematic means numbers, fractions, bad grades, and other painful things. What does it mean to you?

The Art of Thinking.

3. Mathematical terms should be well-defined. Can you go to infinity using strict axioms and definitions?

Mathematical language grasps infinity--several aspects of it--formally. This does not mean that we control infinity. On the contrary, infinity is mostly unruly. It is a source of excitement, beauty and profoundness. The main role of infinity is to simplify the complex finite situations by stressing their most important features. (Infinity, like many other good ideas, can be also abused to produce a low quality research, which misuses infinity to complicate things for no good reason).

4. There are some fields of understanding where axioms and definitions don’t work. While a mathematical term has exactly one meaning matching the definition, poetic metaphors are read with all the possible meanings. What do you think about the metaphorical description of the world? Does poetry complete math formulas? Is poetry more general (better?) while leading to understanding of infinity?

It is not true that mathematical terms have exactly one meaning. They may have several seemingly different meanings (interpretations). Actually, they always do or else it is not mathematics. In poetry, haiku is like this.

In my opinion poetry does not deal with infinity, not seriously. It only brings infinity to your mind in a vague way. Poetry considers infinity only on the emotional level. When a poem includes also certain intellectual analysis of infinity then it goes beyond poetry. If it does so well then so much better. Most of the intellectual poems are poor both as poems and as an intellectual exercise; they tend to be muddy, and snobbish or preachy.
It's not the goal of poetry to describe the whole world (be it in a metaphoric or in any other way). That's physics in the case of physical world, and, say, sociology in the case of the human world. A poem may use the notion of the world as a pretext to do poetry. The main goal of such a poem will be to create an artistic text. A single poem may study just one or two aspects of the world. Different poems may contradict each other. Even a single poem may include contradictions. Poetry may occasionally provide a mnemonic, or it may confirm what we already know, or may open our eyes on this or that, but it is not a a way to study the world, to build knowledge about the world, to discover new truths. When a poem does so then it goes beyond poetry.
5. Somebody told me great mathematicians are poets. Do you agree with that?

They are so within mathematics. Otherwise, no, not necessarily. I don't know even a single instance of an outstanding mathematician who at the same time would be a strong poet (one song writer is known to the public also as a mathematician but only because he was a popular artist; without his songs he would not be publicly known as a mathematician).


6. Can you give me some examples of applying mathematics in art?

• Mathematics contributes to the art via technology, which uses mathematics. Occasionally, mathematics provides artists with new techniques.
• Projective geometry has contributed to progress in architecture and paintings (the theory of perspective). One can even claim the opposite direction: the architecture and the theory of painting have provided a stimulus to develop projective geometry.
• Salvador Dali and M.C.Escher used geometric transformations and symmetry groups in their paintings.
• Mathematical elements may appear in art or poems. Durer featured a magic square in at least one of his painting. There is a poem which features an integer or two in each of its lines--this has worked as artistic means (like rhyme, metaphor, etc).
• The world of mathematics, like any domain of human activity, provides inspiration and material for poetry and art.

7. Can you find numbers in poetry?

Literary style can be studied statistically, in terms of numbers: the average length of words, lines, phrases, ...; the frequency of certain sounds or grammatical elements, etc.

Poems may feature numbers. For instance, Chinese around the eight century used the "ten thousand miles" phrase. I know of one poem only which used integers both intensively and artistically.

8. What do you think watching stars on the sky at night? Would you describe it using mathematics and poetry?

One could.

Most every poet has the night sky and stars in some of their poems.

Celestial Mechanics is one of the classical fields of mathematics. It's a difficult one. Several top mathematicians from different times have obtained outstanding results. Deep. Nevertheless this research field is wide open to the new generations of great mathematicians.

When at night I see stars straight above my head but not in the lower parts of the sky, due to pollution, then I feel claustrophobic. *)

9. Have you ever tried to describe dreams?

It's common among poets. Several of my poems involve dreams or different stages of being asleep.

10. What do you think about the metaphorical description of the world in the Bible or Qur’an or Tora? Didn’t God use the axioms or definitions for His message?


Unfortunately, I am not an expert on Bible nor Qur'an nor Tora.

****
Note:

*) In order to reach me the light ray from a star above the head has to cross a shorter distance through the Earth atmosphere than in the case of a star lower above the horizon.

 

+++

Danuta Blaszak talks with David Jou

 

1. Why did you decide to become a mathematician?
 
I wanted to study literature, but I also enjoyed physics. I thought that it would be easier to go back from physics to literature than from literature to physics, so eventually, in font of my hesitation, I decided to study physics, which combines the observation of nature with the mathematical analysis.

 

2. You are a mathematician. For many people mathematic means numbers, fractions, bad grades, and other painful things. What does it mean to you?

It means one of the underlying forms of order of the universe, may be the subtler one. It means, thus, a way towards the heart of reality, and a way towards beauty.


3. Mathematical terms should be well-defined. Can you go to infinity using strict axioms and definitions?
 
Mathematics tries to grasp infinity, as theology tries to grasp God. Axioms and dogms may be a part of the logical way, but it seems that these realities -infinity, God- really transcend our understanding.
 

4. There are some fields of understanding where axioms and definitions don’t work. While a mathematical term has exactly one meaning matching the definition, poetic metaphors are read with all the possible meanings. What do you think about the metaphorical description of the world? Does poetry complete math formulas? Is poetry more general (better?) while leading to understanding of infinity?
 
I enjoy the contrast between univocal meaning in science and multiplicity of meanings and suggestions in poetry. In our communication with nature, both ways may be useful and exciting. Reason and emotion, each of them are a source of enoyment. In some occasions, reason and emotion, analysis and intuition, go along the same way, and this produces wonderful moments.

5. Somebody told me great mathematicians are poets. Do you agree with that?
 
In some sense, yes. They look for beauty and understanding through language. Of course, language, in their case, is a very symbolic and strictly codified language. Poets invent words and open new ways to the sensibility. This is also true for mathematicians. Creating new mathematical techniques is creating new languages which make more accessible and ituitive some aspects of reality.


6. Can you give me some examples of applying mathematics in art?
 
The golden ratio is found in many classical paintings and buildings. It has been a source of proportions with much esthetical appeal. Since I am a Catalan poet, I cannot forget the  architect Antoni gaudí, and the painter Salvador Dalí, both of them Catalan: Gaudí combined mathematics -paraboloids, hyperboloids- with structures found in biology -tress, branches, snail to prove their buildings with surprising structures; Salvador Dali was passionated of physics and mathematics, which are present in many of his paintings, especially after the Second World War. Their last passion in life was catastrophe theory. Nuclear physics, relativity theory, molecular biology, were sources of inspiration for him.

 
7. Can you find numbers in poetry?
 
Numbers are as present in poetry as in music. In fact, in poetry they are more explicit: the number of syllables, the rhythm of accents... One can also find numbers as organizing the books -for instance, the number of poems of the several sections of some books reflect symmetries at the level of the concept of the book. Finally, one may find poems on numbers. There are several poems on the number pi -myself, I have a poem on the number pi which has some tree hundred verses, about the history and the esthetical and philosophical appeal of this fascinating number.
>
> 8. What do you think watching stars on the sky at night? Would you describe it using mathematics and poetry?
>

I have described it in both ways. Using mathematics, I have woked on some cosmological problems, or astrophysical problems-; astronomy makes a very precise use of numbers. But numbers do not describe your feelings, they do not convey the admiration, the fear, or other sensations you may feel when looking at the stars.
 
9. Have you ever tried to describe dreams?
 
In my poems I have described several dreams. Dreaming I have had access to the first verses of a considerable number of my poems. To not forget this magic verses, which give the thrust of the whole poem, I write these verses in some paper and I go back to the bed.


10. What do you think about the metaphorical description of the world in the Bible or Qur’an or Tora? Didn’t God use the axioms or definitions for His message?

I consider the first chapter of the Genesis as an exciting combination of poetry and numerology: an essay to organize the world and time. Today, we see it as poetry, but when it was written for the first time, this description was one of the most accurate scientific descritpion of the structure of the reality. But, of course, science changes when your means to observe it change. In any case, the intention of the writer was to celebrate the greatness and power and existence of God, rather than to give the scientific details about nature.

Orlando 2010

Powrót do poprzedniej strony